Motorová Lokomotiva řady 708

708 009 - 6

Hlavní technické údaje

současné řadové označení708
VýrobceČKD Praha
Počátek dodávek1995
Počet vyrobených vozidel pro ČD18
Uspořádání pojezduBo
průměr hnacích dvojkolí1050 mm
Délka přes nárazníky9 540 mm
Rozchod1435 mm
Trvalý výkon300 Kw
Nejvyší rychlost80 Km/h
Služební hmotnost34 t
Typ spalovacího motoruLIAZ M 1.2 C
Přenos výkonuelektrický střídavě-stejnosměrný

Vznik

Moderní lokomotivy řady 708 jsou odvozeny od lokomotivy řady 709.5 (T 239.1), určené pro průmyslové použití. Jedná se o poslední nově vyráběné lokomotivy firmy ČKD Dopravní systémy před jejím úpadkem. Lokomotivní řada 708 je v hierarchii motorových lokomotiv poslední generace ČKD mezi řadami 704 a 714, se kterou má velmi podobný vzhled a shodné barevné řešení. Prototypové stroje byly vyrobeny v roce 1995, roku 1997 proběhla sériová výroba čítající 12 lokomotiv této řady. Lokomotivy řady 708 jsou určeny pro středně těžkou posunovací a lehkou traťovou službu. Lokomotiva je přizpůsobena k vedení vozů řady 010 (Baafx, resp. Btax). Díky svým trakčním vlastnostem může tato lokomotiva nahradit tří- i čtyřnápravové lokomotivy, a to při značné úspoře nafty.

Mechanická část

Lokomotiva je koncipována jako kapotová se dvěma představky a věžovou kabinou strojního personálu s dvojitou tropickou střechou a bohatou prosklenou plochou, skýtající výborný výhled. Na tom se podepsalo i použití nedělených čelních skel. Po stranách kapot jsou ochozy se zábradlím, přístupné z plošinek se zapuštěnými schůdky, vedoucími paralelně s podélnou osou lokomotivy. Z těchto ochozů je přístupná i kabina strojvedoucího, a to dveřmi vždy vlevo ve směru jízdy. V čelnících rámu jsou zabudovány deformační prvky, zvyšující bezpečnost lokomotivy při čelní kolizi. K hlavnímu rámu jsou kyvnými rameny připojena dvě dvojkolí, odpružená šroubovými pružinami s paralelně vedenými kapalinovými tlumiči. Každé dvojkolí je poháněno vlastním tlapovým trakčním motorem. Lokomotiva je osazena automobilovým spalovacím motorem LIAZ M 1.2 C, což je vznětový čtyřdobý řadový šestiválec s přímým vstřikem paliva, přeplňováním a vodním chlazením. Rozvod ventilů je OHV, každý válec má dva sací a dva výfukové ventily. Pohon ventilů zajišťuje jediný vačkový hřídel. Spalovací motor pohání trakční alternátor, který po usměrnění proudu napájí trakční motory. Brzdový systém je tvořen ruční brzdou, samočinnou tlakovou brzdou, přímočinnou brzdou a elektrodynamickou brzdou. Ruční brzda působí na obě dvojkolí. Samočinná tlaková brzda je řízena elektrickým brzdičem DAKO BSE se dvěma ovladači DAKO OBE1. Přímočinnou brzdu řídí jeden elektrický brzdič DAKO BPE. Obě dvojkolí jsou bržděna oboustrannou špalíkovou třecí brzdou.

Elektrická část

Trakční alternátor je třífázový stroj typu TA 611, napájející po usměrnění proudu dva stejnosměrné čtyřpólové trakční motory. Spolupráci Dieselu a trakčního alternátoru zajišťuje centrální elektronický regulátor. Lokomotiva disponuje elektronickou skluzovou ochranou. Napětí palubní sítě činí 24 V, akumulátorová baterie je napájena ze sítě o napětí 110 V. Elektrodynamická brzda je odporová a umožňuje úsporu 90 až 95% brzdových zdrží oproti pneumatické brzdě.


Fotogalerie

708 009 - 6

Copyright © 2009 - 2011 Železniční web™
Bez předchozího písemného souhlasu je kopírování těchto materiálů zakázáno.


Hlavní stránka Elektrické lokomotivy Elektrické jednotky Motorové lokomotivy Motorové Jednotky Parní lokomotivy