Motorová lokomotiva řady 753.7

753 752 - 5

Hlavní technické údaje

současné řadové označení753.7
VýrobceČMKS Holding
Počátek dodávek2002
Počet vyrobených vozidel pro ČD16
Uspořádání pojezduBo'Bo'
průměr hnacích dvojkolí1000 mm
Délka přes nárazníky16 660 mm
Rozchod1435 mm
Trvalý výkon1 455 Kw
Nejvyší rychlost100 Km/h
Služební hmotnost72 t
Typ spalovacího motoruCaterpillar 3512 B DI-TA
Přenos výkonuelektrický střídavě-stejnosměrný

Vznik

V návaznosti na devět "brejlovců", rekonstruovaných firmou ČMKS pro italského zákazníka, byly provedeny rekonstrukce ještě dvou dalších lokomotiv, čímž se první série lokomotiv pro Itálii uzavřela. Poslední dvě lokomotivy z první jedenáctikusové série se od prvních devíti strojů lišily typem spalovacího motoru - nově byl použit americký agregát značky Caterpillar. Tyto dvě lokomotivy (ex 753.039-7 ČD a 753.190-8 ČD, obě z libereckého depa), označené nově jako 753.701-2 a 753.702-0, tak založily novou lokomotivní řadu 753.7 (v Itálii jsou lokomotivy samozřejmě značeny jinak). Projekt komplexnějších rekonstrukcí "brejlovců", vedený šéfkonstruktérem Ing. Bohumilem Skálou, tím ovšem neskončil; již v roce 2002 bylo započato s rekonstrukcemi dalších lokomotiv - tentokrát ovšem pro české dopravce, konkrétně pro firmy OKD Doprava a Unipetrol Doprava. Rekonstrukce pro tyto dopravce přímo vycházely z rekonstrukcí pro Itálii, pouze řídicí pult byl přemístěn do pravé části stanoviště, jak je v ČR zvykem. Pro OKD Doprava bylo rekonstruováno celkem 12 strojů řad 750 a 753, odkoupených v letech 2001 až 2002 od ČD, kde byly lokomotivy již zrušeny. Nové lokomotivy dostaly označení 753.703-8 OKD až 753.714-5 OKD. Společnost Unipetrol Doprava vlastní dvě lokomotivy - 753.715-7 a 753.716-0. Rekonstruované lokomotivy řady 753.7 jsou navrženy pro vozbu nákladních vlaků pro potřeby velkých průmyslových podniků. Lokomotivy řady 753.7 používají v ČR firmy OKD Doprava a Unipetrol Doprava. Dobré výsledky přináší nový spalovací motor, vyznačující se oproti původnímu agregátu ČKD úsporným a ekologickým provozem, jakož i nižší údržbovou náročností, která dosahuje až 10% původní údržby.

Mechanická část

Na lokomotivní skříni ocelové svařované konstrukce byly provedeny pouze minimální úpravy, a to zejména ve střešní části lokomotivy. Původní je i pojezdová část - hlavní rám s podvozky. Zde však již došlo k několika změnám, plynoucím nejen z remotorizace stroje. Hlavní rám byl zesílen s cílem zvýšit jeho odolnost, jeho čelníky byly upraveny pro zabudování deformačních členů. Určitých změn doznalo také tahadlové ústrojí - tažný hák je nyní vypružen novými pryžokovovými lamelami. Důležitou změnou na pojezdu je rekonstrukce uložení rámu na podvozcích - lokomotivní rám nyní na podvozcích spočívá prostřednictvím pryžokovývch silentbloků. Podobné rekonstrukce provádějí i ČD na svých lokomotivách téže řady. Otočné čepy jsou zabudovány v hlavním rámu. Podvozky i s trakčními motory jsou původní - dvounápravové se dvěma hnacími nápravami, vedenými kyvnými rameny s odpružením vinutými ocelovými pružinami s paralelními hydraulickými tlumiči. Na obou nápravách v každém podvozku jsou prostřednictvím tlapových ložisek uloženy dva trakční motory. Podvozky nově disponují zařízením pro mazání okolků plastickým mazivem Tribos. Hlavním bodem rekonstrukce je dosazení nového spalovacího motoru a trakčního alternátoru. Nový spalovací motor je typu Caterpillar 3512 B DI-TA. Jedná se o přeplňovaný dvanáctiválec s válci do V a přímým vstřikem paliva. Chlazení je vodní. Prostřednictvím mezikusu je diesel přímo spojen s trakčním alternátorem. Novým způsobem je řešeno chladicí soustrojí. Lokomotiva je vybavena ruční vřetenovou brzdou, elektricky ovládanou samočinnou tlakovou brzdou soustavy DAKO DK-GP, přímočinnou brzdou a nově také elektrodynamickou a parkovací brzdou. Vzduch stlačuje nový lamelový kompresor Mattei C 90 s hydrostatickým pohonem. Hlavní vzduchojemy mají celkový objem 1 000 l a jsou zavěšeny mezi nádrží a podvozky. Lokomotiva má čtyři brzdové válce o průměru 8". Všechna dvojkolí jsou brzděna oboustrannými zdržemi.

Elektrická část

Nově dosazený trakční alternátor je od firmy Siemens Drásov. Jedná se o typ 1FC2 569-6, což je střídavý třífázový elektrický stroj. Po usměrnění trakčního proudu jím jsou napájeny čtyři paralelně zapojené trakční motory ČKD TE 005 - stejnosměrné sériové čtyřpólové elektromotory. Regulátor přenosu výkonu je elektronický, od firmy NES Nová Dubnica. Na stanovištích, která jsou nově klimatizována, jsou instalovány nové řídicí pulty se sdruženými kontroléry Lekov. Lokomotiva je vybavena elektrodynamickou odporovou brzdou, pracující ve spádovém, zastavovacím a parkovacím režimu. K výbavě dále náleží dvoučlenné řízení, zařízení pro kontrolu bdělosti strojvedoucího KBS, elektronická rychloměrná souprava Metra a vlakový zabezpečovač. Lokomotiva může být dovybavena dálkovým ovládáním, automatickou regulací rychlosti a radiostanicí.


Fotogalerie

753 752 - 5 753 771 - 5
753 775 - 6 753 708 - 3

Copyright © 2009 - 2011 Železniční web™
Bez předchozího písemného souhlasu je kopírování těchto materiálů zakázáno.


Hlavní stránka Elektrické lokomotivy Elektrické jednotky Motorové lokomotivy Motorové Jednotky Parní lokomotivy